1.ročník open-air festivalu FEST ZDRAVO

Občianske združenie 90871.sk v spolupráci s obcou Moravský Svätý Ján pozýva 8. júna 2019 všetkých priaznivcov, ktorým aspoň trochu záleží na tom, aby sme zlepšili kvalitu nášho života, na 1.ročník open-air festivalu FEST ZDRAVO v Moravskom Svätom Jáne.

Toto podujatie prináša širokú ponuku workshopov zameraných na zdravý životný štýl, prezentuje ekologickejšiu a bezodpadovú domácnosť. Naučíte sa čítať etikety na výrobkoch, dozviete sa zaujímavé informácie o zdravej strave nielen pre deti, kváskovaní, kompostovaní, nordic walking a tiež ako sa dá pomáhať komunite prostredníctvom dobrovoľníckej práce.

Zdravý životný štýl nie je len správna strava či cvičenie na dosiahnutie dokonalej postavy. V súčasnosti je to oveľa viac. Mnohí z nás si uvedomujú, kam smerujú výdobytky konzumnej spoločnosti a snažia sa byť šetrnejší k životnému prostrediu. Trend zero waste (čiže nulový odpad) je v poslednom čase čoraz rozšírenejší a ľudia začínajú chápať, že produkciu odpadu treba redukovať na minimum. Aj keď zmena nepríde zo dňa na deň, treba sa snažiť aspoň malými krokmi prispieť k tomu, aby sme žili uvedomelo. Je dôležité, aby sme aj deti viedli k separácii odpadu a pochopili tak, aký je jej zmysel.

V roku 2018 sme v našej obci celkovo vyprodukovali 1066,33 ton odpadu, 352,18 ton bol stavebný odpad na zbernom mieste, z domového odpadu sa nám podarilo vytriediť len 16,3% odpadu (čo je o 2% viac ako pred rokom) a na jedného občana pripadlo 499 kg odpadu. Okrem poplatkov za smetné nádoby, ktoré si každý občan zaplatí, doplácala obec spoločnosti FCC Zohor, s. r. o. (bývalá A.S.A. Zohor) za rok 2018 vyše 10 000 EUR. Pokiaľ nezlepšíme podiel vytriedeného odpadu, cena za popolnicu bude rok od roku rásť. Separácia odpadu je skutočne dôležitá nielen pre životné prostredie, ale aj pre rodinný rozpočet každého z nás. Nakoľko obec získala dotáciu na nákup kompostérov do domácností, budú si môcť občania spracovať biologicky rozložiteľný záhradný odpad priamo vo svojich záhradách.

Súčasťou festivalu bude malé trhovisko s tematickým sortimentom, občerstvením a kvalitnými lokálnymi produktmi.  Pre najmenších je pripravená zóna pre deti a divadielko s enviro-friendly tematikou Na Zemi dobre mi.

Program workshopov – Areál Zdravotného strediska
09:00 Kompostovanie (JRK Slovensko)
09:30 Kváskovanie (Betka Majzúnová)
10:00 Úvod do výživy (Čo jedia zdravé deti)
11:00 Ako na zero waste (Zerowasterka)
12:00 Divadlo na Hojdačke – Na Zemi dobre mi
12:45 Čítanie etikiet (Čo jedia zdravé deti)
13:45 Nordic Walking (Miška Horská)
14:15 Zdravá strava (Peter Planieta)
15:15 EkoJany (Maroš Čermák)

Vstup na prednášky a sprievodné akcie je zdarma.

Poslaním tohto festivalu je odovzdať hodnotné informácie, šíriť dobrú myšlienku, pozitívne ovplyvniť vzťah k životnému prostrediu a predstaviť tak ekologickejší spôsob života. Príďte sa inšpirovať ako na to!


Koordinátor Fest Zdravo: Jana Zaicová
Email: jleskovska@gmail.com