Najviac informácií o Jánoch!|nedeľa, október 22, 2017
Práve sa nachádzate tu: Home » Fotogaléria » Habánske hody
  • Sledujte nás aj na Facebooku!

Habánske hody 

Kultúrne podujatia

    • No events

Víkend v znamení dažďa, ale aj dobrej zábavy, histórie a chutného jedla v Moravskom Svätom Jáne.

Nie je to až tak veľmi dávno, kedy hody ako pojem predstavovali významnú spoločenskú udalosť v obci a v rodine. Slávnostný obed s niekoľkými chodmi, rôzne druhy koláčov a dobrého vínka, nesmeli chýbať v žiadnej domácnosti. V nedeľu po svätej omši chodili muzikanti po dolnom konci, najmä v okolí habánskeho dvora, zastavili sa u každého domu, kde si domáci nechali zahrať svoju obľúbenú pesničku, pohostili muzikantov nejakým pohárikom alebo koláčom, alebo im dali drobné peniaze. V súčasnosti je situácia trošku iná, resp. je veľmi individuálne, ako každý zaujme postoj k týmto hodom.

Tohtoročné hody boli poznačené nepriaznivým, a hlavne nevyspytateľným počasím, preto sa celé podujatie muselo presunúť na iné miesto, z čoho sme mali hlavu v smútku. Habánske hody bez habánskeho dvora? Nepredstaviteľné! Preto, aby sa zachovala aspoň miestna príslušnosť, zvolili sme priestor o Zahradkárov, ktorí nám ochotne poskytli veľkú halu, kde sa ako prvá časť programu konala sobotňajšia hodová zábava.

IMG_0970

Do tanca zahrala skupina Záhoráci zo Stupavy, o dobrý burčiak a pečienky sa postaralo FZ Fjertúšek a výbornú atmosféru umocnila veľká účasť návštevníkov, ktorí prichádzali počas večera aj napriek výdatnému dažďu.

IMG_0965

V nedeľu sa „aprílové“ počasie opäť predviedlo v plnej kráse, čo nám znemožnilo pripraviť plánované atrakcie pre deti – trampolínu, detský kolotoč, nafukovací hrad na skákanie. Deti sa však mohli tešiť aspoň z cukrovej vaty a tiež bolo k dispozícii maľovanie na tvár, ktoré zabezpečila riaditeľka ZUŠ Sekule, p. Elena Sedláková.

IMG_1258

Kultúrny program otvorili deti z DFS Kúcanek z Kútov a po nich nasledovalo vystúpenie Dychovej hudby Búranka, ktorá hrala na počúvanie i do tanca až do večerných hodín.

IMG_1155

IMG_1101

Počas obidvoch dní bola u Zahradkárov otvorená výstava ovocia, zeleniny, kvetov a bonsaí a svoju tvorbu predstavil aj miestny insitný umelec, Jozef Bartók.

IMG_0931

Novinkou bol nový dizajn habánskeho charúška, v ktorom mali návštevníci možnosť si zakúpiť habánsku keramiku či ochutnať tradičný habánsky koláč. Realizáciu tejto novej habánskej izby podporil Nadačný fond Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis.

IMG_1045

Ďalšou novinkou bol hrnčiarsky kruh, ktorý zaujal najmä deti a mládež, nakoľko si mohli vyskúšať točenie. Túto umeleckú aktivitu sme zámerne zaradili do programu, nakoľko rodinný život habánov súvisel s celkovou hospodársko-sociálnou organizáciou ich spoločenstva. Habánski hrnčiari vyrábali pre vlastnú potrebu i široké okolie rôzne výrobky.

IMG_1215

O tom, že naozaj tomu tak bolo, sa mohli návštevníci presvedčiť na výstave fotiek s habánskou tematikou, na ktorých bol vyobrazený život habánov a ich výsledky remeselnej výroby. Realizáciu tejto časti hodov podporila Nadácia Orange v programe Šanca pre váš región.

IMG_1245

Touto cestou ďakujeme nadáciám za finančnú podporu, vďaka ktorej sme mohli opäť na habánske hody priniesť nové prvky, ako aj veľká vďaka patrí zúčastneným organizáciám, obci a všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do organizácie tohto podujatia.