V poslednej dobe sa čoraz častejšie objavujú DRONY, ktoré lietajú ponad súkromné pozemky a budovy a výrazným spôsobom tak NARÚŠAJÚ SÚKROMIE našich občanov.
Majiteľov takýchto zariadení preto dôrazne upozorňujeme, že:
1. Lietať v bezprostrednej blízkosti budov a osôb môžete LEN S ICH SÚHLASOM. Dôvodom týchto opatrení je najmä bezpečnosť, a to nielen v zmysle ochrany zdravia, ale aj ako opatrenie na zachovanie súkromia.
2. V SR môžete s dronom lietať len na dohľad vlastných očí, a to bez akýchkoľvek vizuálnych pomôcok okrem lekárom predpísaných okuliarov a šošoviek. Znamená to teda, že s dronom nesmiete letieť tak ďaleko, aby ste s ním stratili zreteľný vizuálny kontakt a ani medzi neho a seba nesmiete postaviť žiadnu prekážku, ktorá by vám vo výhľade bránila (stromy, budovu, kopec). Z toho pochopiteľne vyplýva aj zákaz lietania v noci.
3. S dronom nesmiete lietať ani nad pozemnými komunikáciami, pri súhre náhod by ste mohli ohroziť účastníkov prevádzky.
Čo robiť v prípade, keď dron narúša vaše súkromie?
Vhodné je zaobstarať si vlastné fotografie dronu a následne kontaktovať Políciu SR. Pilot by mal byť na dohľad od dronu, môžete sa ho pokúsiť identifikovať. Môžete ho aj odfotiť, jeho fotografiu však nesmiete nikde zverejniť, len ju predajte polícii. Pokiaľ nie je pilot v priamom vizuálnom kontakte s dronom, porušuje ďalší predpis Dopravného úradu.
Toto upozornenie platí aj pre pilotov motorových padákov (padákových klzákov/rogala). Tieto majú povinnosť dodržiavať minimálnu letovú hladinu nad zastavaným územím 300m.
V prípade ak túto povinnosť nerešpektujú a narúšajú Vaše súkromie, môžete sa brániť rovnakým spôsobom – fotografiu padákového klzáku/rogala počas letu s bližšími informáciami o dátume, čase preletu a lokalite poslať na príslušné orgány, resp. Políciu SR.